+38 (050) 276-60-59 (Viber)
+38 (097) 963-36-95
+38 (063) 790-00-10
Ще жителі Стародавнього Риму дотримувалися цієї традиції – говорити поминальну промову. На похороні у знатних людей було безліч присутніх. І багато хто хотів присвятити пару слів покійному. Тому цінувалися короткі, але зворушливі мови. Сьогодні ситуація інакша: траурна мова може бути і не лаконічною. Ваше завдання підібрати щирі слова, в яких не буде зайвого пафосу. Як підготувати слова прощання та пам'яті, які говорять на похоронах і поминках?
Ви впевнений оратор чи навпаки боїтеся промовити зайве слово у широкому колі людей? В обох випадках вам доведеться підготувати траурну промову заздалегідь. Які слова підібрати, щоб присутні перейнялися ними? Що треба сказати, щоб хоч трохи полегшити горе оточуючих і висловити глибоку повагу до покійного? Складаючи слова, візьміть на замітку таке:
Слова, присвячені померлому, потрібно вимовляти стоячи – причому не важливо, ви говорите стоячи біля надгробка або за поминальним столом. Це знак поваги. Врахуйте, що першими повинні говорити найближчі родичі: чоловік/дружина, потім діти, після батьків. Після родичів настає черга друзів та колег. І ще: заздалегідь підготуйте склянку з водою. Напевно, в деякі моменти вам буде важко говорити. Якщо до горла підступлять сльози, візьміть паузу, зробіть пару ковтків і говоріть далі. Не бійтеся своїх емоцій: вони є природними, але контролюйте себе.
На завершення додайте пару слів про значущість цієї людини, який слід він залишив у вашому житті і що зробив корисного для суспільства, наприклад. Одним словом, підкресліть його досягнення і скажіть про непоправну втрату. Наприкінці висловіть глибокі співчуття рідним та друзям покійника. Завершальними є слова про вічну пам'ять.